WPC 2014 Final Results


OVERALL STANDINGS
# Teamnr Names Sponsor Country Day 1 Day 2 Day 3 Total
1 5 Luc Coppens-Jeremy Staverman BEL 398 394 320 1112
2 28 Gregor Pauly-Rene Lehrheuer Nitro GER 349 304 315 968
3 13 Markku Tiusanen-Antti Anttila Rapala FIN 270 290 379 939
4 42 Ralf Klement-Markus Kleen Elchinger Angelcenter GER 227 392 319 938
5 19 Larysa Switlyk-Patrick Crawford Livingston Lures USA 382 306 133 821
6 24 Hendrik-Jan Verheij-Volkmar Strikkers Raymarine NED 266 215 300 781
7 10 Arnaud Briere-Laurent Vrignaud Rapala FRA 353 194 216 763
8 25 Christian Biereth-Thomas Bohringer Nitro GER 318 233 181 732
9 50 Evaldas Skablauskas-Ivan Vanpraet LIT 281 342 108 731
10 23 Tjeerd Van der Ploeg-Henk Tuinenga Navionics NED 132 205 339 676
11 1 Mark Tigchelaar-Arnold Bilijam NED 99 319 253 671
12 39 Christophe Huwarts-Jimmy Pletinckx Mercury FRA 103 291 259 653
13 47 Thomas Engert-Marc Ptacovsky Sensas GER 204 217 198 619
14 30 Frederic Jullian-Sven Vervloesem Sensas FRA 252 290 75 617
15 17 Wim van de Velde-Chris Bloemert Shimano BEL 243 273 91 607
16 15 Dustin Schone-Jurgen Haese Shimano GER 235 144 214 593
17 27 Soren Panse-Florian Berger Nitro GER 223 230 130 583
18 16 Herman Schuurman-Jan Boomsma Shimano LUX 144 57 379 580
19 51 Robbie Smeets-Bart Mylle Mercury BEL 222 70 281 573
20 36 Thijs Koopmans-Junior Boerhave Cafe de Vrienden Live NED 249 210 107 566
21 29 Dietmar Isaiasch-Carmen Klein Fox Rage / Fish-skill GER 139 203 216 558
22 43 Jelle de Jong-Jaap de Jong NED 135 235 170 540
23 33 Michel Huigevoort-Marcel Asbroek Beet Rovers NED 65 430 41 536
24 2 Wim van Vliet -Arno van Vliet Dragon Predator Tackle NED 124 217 182 523
25 3 Dorian Dubovoi-Ovidiu Ristivan ROM 429 89 0 518
26 37 Jean-Marc Brison-Johnny Kindt Mercury BEL 209 243 61 513
27 21 Rob Kraaijeveld-Frank Schoovers Reuben Heaton NED 174 80 236 490
28 45 Marian Bogdan Popa-Constantin Claudiu Tofan ROM 203 139 145 487
29 26 Helmut Schoddel-Mathias Trapp Nitro GER 277 42 161 480
30 34 Robert Berlioux-Gregory Dubois Sensas FRA 217 129 115 461
31 35 Chris Boxberger-Marc Hoeben Citta Romana BEL 103 345 0 448
32 49 Stephen Collett-Chris Leibbrandt Lure Fanatics ENG 104 147 193 444
33 38 Elias Jaaskelainen-Mika Vornanen Mercury FIN 87 199 144 430
34 20 Martin Mook-Ronald Wallrabe Bass Boat GER 41 217 163 421
35 8 Erwin Markwat-Bart van de Walle www.biwaa.com NED 154 257 0 411
36 9 Mathias Holgersson-Kris Broeckx Rapala SW 0 144 265 409
37 11 Franz Bodum-Morten Beck Nielsen Rapala DEN 88 93 219 400
38 44 Ryamond Brederoo-John Knaap NED 142 258 0 400
39 4 Lucian Constantin-Cristian Rizea ROM 222 151 0 373
40 6 Bert Degrave-Ludovic Arnaert BEL 0 138 168 306
41 14 Jan Porter-Willem Stolk Shimano ENG 152 0 153 305
42 32 Roman Konopitzky-Rene Himmelbauer Harreither AUS 0 186 100 286
43 22 Gary Palmer-John Cheyene Reuben Heaton ENG 44 133 90 267
44 12 Alexander Katkov-Andrey Donskov Rapala RUS 58 156 39 253
45 18 Markus Brill-Gerrit Broders Shimano GER 118 48 0 166
46 41 Rob Luchies-Adrie Linden v/d NED 0 162 0 162
47 48 Ralph De Kock-Rocky Van Duijvenvoorde www.biwaa.com NED 30 89 35 154
48 31 Erik Westerhof-Willem Wigboldus Citta Romana NED 67 0 48 115
49 40 Eugene Vanhaute-Philippe Neuville Mercury BEL 88 0 0 88
50 46 Jan Rolff-Marcel Sekreve NED 0 78 0 78

TEAM EVENT
Rank Team Points Team Day 1 Day 2 Day 3 Sponsor Country
1 Rapala3 1702 Markku Tiusanen - Antti Anttila 270 290 379 Rapala FIN
Arnaud Briere - Laurent Vrignaud 353 194 216 Rapala FRA
2 Nitro2 1551 Gregor Pauly - Rene Lehrheuer 349 304 315 Nitro GER
Soren Panse - Florian Berger 223 230 130 Nitro GER
3 Nitro1 1212 Christian Biereth - Thomas Bohringer 318 233 181 Nitro GER
Helmut Schoddel - Mathias Trapp 277 42 161 Nitro GER

BIG FISH OVERALL
# Teamnr Names Sponsor Country Species Length
1 40 Eugene Vanhaute - Philippe Neuville Mercury BEL Zander 88.0
2 27 Soren Panse - Florian Berger Nitro GER Perch 52.0
3 12 Alexander Katkov - Andrey Donskov Rapala RUS Pike 116.0

ZONE WINNERS DAY 3
# Teamnr Names Sponsor Country Zone Total
1 5 Luc Coppens-Jeremy Staverman BEL Rapala 320.0
2 28 Gregor Pauly-Rene Lehrheuer Nitro GER Shimano 315.0
3 16 Herman Schuurman-Jan Boomsma Shimano LUX Raymarine 379.0
4 13 Markku Tiusanen-Antti Anttila Rapala FIN Raymarine 379.0

BIG FISH DAY 3
# Teamnr Names Sponsor Country Zone Species Length
1 1 Mark Tigchelaar-Arnold Bilijam NED Rapala Zander 78.0
2 19 Larysa Switlyk-Patrick Crawford Livingston Lures USA Shimano Perch 50.0
3 9 Mathias Holgersson-Kris Broeckx Rapala SW Raymarine Pike 115.0

STANDINGS DAY 3
# Teamnr Names Sponsor Country Section Zander1 Zander2 Zander3 Perch1 Perch2 Perch3 Pike Total
1 13 Markku Tiusanen-Antti Anttila Rapala FIN Raymarine 60.0 55.0 52.0 46.0 46.0 41.0 79.0 379.0
2 16 Herman Schuurman-Jan Boomsma Shimano LUX Raymarine 57.0 57.0 57.0 42.0 40.0 37.0 89.0 379.0
3 23 Tjeerd Van der Ploeg-Henk Tuinenga Navionics NED Raymarine 70.0 67.0 57.0 42.0 38.0 65.0 339.0
4 5 Luc Coppens-Jeremy Staverman BEL Rapala 66.0 62.0 42.0 45.0 40.0 65.0 320.0
5 42 Ralf Klement-Markus Kleen Elchinger Angelcenter GER Rapala 68.0 63.0 62.0 40.0 86.0 319.0
6 28 Gregor Pauly-Rene Lehrheuer Nitro GER Shimano 65.0 55.0 44.0 43.0 43.0 65.0 315.0
7 24 Hendrik-Jan Verheij-Volkmar Strikkers Raymarine NED Shimano 68.0 62.0 47.0 41.0 41.0 41.0 300.0
8 51 Robbie Smeets-Bart Mylle Mercury BEL Raymarine 63.0 62.0 61.0 35.0 60.0 281.0
9 9 Mathias Holgersson-Kris Broeckx Rapala SW Raymarine 64.0 48.0 38.0 115.0 265.0
10 39 Christophe Huwarts-Jimmy Pletinckx Mercury FRA Rapala 66.0 45.0 34.0 114.0 259.0
11 1 Mark Tigchelaar-Arnold Bilijam NED Rapala 78.0 64.0 64.0 47.0 253.0
12 21 Rob Kraaijeveld-Frank Schoovers Reuben Heaton NED Rapala 68.0 62.0 40.0 66.0 236.0
13 11 Franz Bodum-Morten Beck Nielsen Rapala DEN Raymarine 58.0 57.0 40.0 64.0 219.0
14 10 Arnaud Briere-Laurent Vrignaud Rapala FRA Shimano 63.0 50.0 46.0 57.0 216.0
15 29 Dietmar Isaiasch-Carmen Klein Fox Rage / Fish-skill GER Raymarine 65.0 61.0 49.0 41.0 216.0
16 15 Dustin Schone-Jurgen Haese Shimano GER Shimano 51.0 46.0 44.0 25.0 48.0 214.0
17 47 Thomas Engert-Marc Ptacovsky Sensas GER Rapala 61.0 49.0 46.0 42.0 198.0
18 49 Stephen Collett-Chris Leibbrandt Lure Fanatics ENG Rapala 43.0 37.0 30.0 83.0 193.0
19 2 Wim van Vliet -Arno van Vliet Dragon Predator Tackle NED Raymarine 43.0 38.0 101.0 182.0
20 25 Christian Biereth-Thomas Bohringer Nitro GER Raymarine 58.0 47.0 38.0 38.0 181.0
21 43 Jelle de Jong-Jaap de Jong NED Raymarine 68.0 61.0 41.0 170.0
22 6 Bert Degrave-Ludovic Arnaert BEL Shimano 58.0 55.0 55.0 168.0
23 20 Martin Mook-Ronald Wallrabe Bass Boat GER Raymarine 62.0 101.0 163.0
24 26 Helmut Schoddel-Mathias Trapp Nitro GER Shimano 67.0 31.0 63.0 161.0
25 14 Jan Porter-Willem Stolk Shimano ENG Raymarine 59.0 51.0 43.0 153.0
26 45 Marian Bogdan Popa-Constantin Claudiu Tofan ROM Shimano 75.0 70.0 145.0
27 38 Elias Jaaskelainen-Mika Vornanen Mercury FIN Shimano 42.0 42.0 60.0 144.0
28 19 Larysa Switlyk-Patrick Crawford Livingston Lures USA Shimano 50.0 44.0 39.0 133.0
29 27 Soren Panse-Florian Berger Nitro GER Raymarine 47.0 45.0 38.0 130.0
30 34 Robert Berlioux-Gregory Dubois Sensas FRA Shimano 48.0 67.0 115.0
31 50 Evaldas Skablauskas-Ivan Vanpraet LIT Shimano 45.0 63.0 108.0
32 36 Thijs Koopmans-Junior Boerhave Cafe de Vrienden Live NED Shimano 44.0 38.0 25.0 107.0
33 32 Roman Konopitzky-Rene Himmelbauer Harreither AUS Raymarine 60.0 40.0 100.0
34 17 Wim van de Velde-Chris Bloemert Shimano BEL Rapala 49.0 42.0 91.0
35 22 Gary Palmer-John Cheyene Reuben Heaton ENG Rapala 49.0 41.0 90.0
36 30 Frederic Jullian-Sven Vervloesem Sensas FRA Rapala 75.0 75.0
37 37 Jean-Marc Brison-Johnny Kindt Mercury BEL Shimano 61.0 61.0
38 31 Erik Westerhof-Willem Wigboldus Citta Romana NED Raymarine 48.0 48.0
39 33 Michel Huigevoort-Marcel Asbroek Beet Rovers NED Rapala 41.0 41.0
40 12 Alexander Katkov-Andrey Donskov Rapala RUS Rapala 39.0 39.0
41 48 Ralph De Kock-Rocky Van Duijvenvoorde www.biwaa.com NED Rapala 35.0 35.0

ZONE WINNERS DAY 2
# Teamnr Names Sponsor Country Zone Total
1 50 Evaldas Skablauskas-Ivan Vanpraet LIT Rapala 342.0
2 13 Markku Tiusanen-Antti Anttila Rapala FIN Shimano 290.0
3 33 Michel Huigevoort-Marcel Asbroek Beet Rovers NED Raymarine 430.0

BIG FISH DAY 2
# Teamnr Names Sponsor Country Zone Species Length
1 6 Bert Degrave-Ludovic Arnaert BEL Rapala Zander 77.0
2 27 Soren Panse-Florian Berger Nitro GER Shimano Perch 52.0
3 12 Alexander Katkov-Andrey Donskov Rapala RUS Raymarine Pike 116.0

STANDINGS DAY 2
# Teamnr Names Sponsor Country Section Zander1 Zander2 Zander3 Perch1 Perch2 Perch3 Pike Total
1 33 Michel Huigevoort-Marcel Asbroek Beet Rovers NED Raymarine 66.0 65.0 61.0 46.0 45.0 41.0 106.0 430.0
2 5 Luc Coppens-Jeremy Staverman BEL Raymarine 64.0 61.0 57.0 43.0 43.0 43.0 83.0 394.0
3 42 Ralf Klement-Markus Kleen Elchinger Angelcenter GER Raymarine 73.0 62.0 61.0 37.0 34.0 30.0 95.0 392.0
4 35 Chris Boxberger-Marc Hoeben Citta Romana BEL Raymarine 59.0 54.0 46.0 46.0 40.0 37.0 63.0 345.0
5 50 Evaldas Skablauskas-Ivan Vanpraet LIT Rapala 62.0 57.0 52.0 40.0 37.0 94.0 342.0
6 1 Mark Tigchelaar-Arnold Bilijam NED Raymarine 65.0 64.0 63.0 47.0 40.0 40.0 319.0
7 19 Larysa Switlyk-Patrick Crawford Livingston Lures USA Rapala 68.0 65.0 63.0 44.0 37.0 29.0 306.0
8 28 Gregor Pauly-Rene Lehrheuer Nitro GER Rapala 67.0 50.0 48.0 43.0 96.0 304.0
9 39 Christophe Huwarts-Jimmy Pletinckx Mercury FRA Raymarine 63.0 61.0 60.0 107.0 291.0
10 30 Frederic Jullian-Sven Vervloesem Sensas FRA Raymarine 57.0 56.0 55.0 42.0 80.0 290.0
11 13 Markku Tiusanen-Antti Anttila Rapala FIN Shimano 62.0 54.0 51.0 49.0 74.0 290.0
12 17 Wim van de Velde-Chris Bloemert Shimano BEL Raymarine 68.0 59.0 56.0 90.0 273.0
13 44 Ryamond Brederoo-John Knaap NED Rapala 73.0 68.0 47.0 70.0 258.0
14 8 Erwin Markwat-Bart van de Walle www.biwaa.com NED Shimano 65.0 62.0 62.0 68.0 257.0
15 37 Jean-Marc Brison-Johnny Kindt Mercury BEL Rapala 67.0 65.0 65.0 46.0 243.0
16 43 Jelle de Jong-Jaap de Jong NED Shimano 74.0 64.0 63.0 34.0 235.0
17 25 Christian Biereth-Thomas Bohringer Nitro GER Shimano 44.0 45.0 41.0 40.0 63.0 233.0
18 27 Soren Panse-Florian Berger Nitro GER Shimano 44.0 52.0 25.0 109.0 230.0
19 2 Wim van Vliet -Arno van Vliet Dragon Predator Tackle NED Shimano 64.0 59.0 94.0 217.0
20 47 Thomas Engert-Marc Ptacovsky Sensas GER Raymarine 60.0 58.0 58.0 41.0 217.0
21 20 Martin Mook-Ronald Wallrabe Bass Boat GER Shimano 65.0 45.0 42.0 65.0 217.0
22 24 Hendrik-Jan Verheij-Volkmar Strikkers Raymarine NED Rapala 67.0 64.0 84.0 215.0
23 36 Thijs Koopmans-Junior Boerhave Cafe de Vrienden Live NED Rapala 65.0 51.0 48.0 46.0 210.0
24 23 Tjeerd Van der Ploeg-Henk Tuinenga Navionics NED Shimano 57.0 55.0 46.0 47.0 205.0
25 29 Dietmar Isaiasch-Carmen Klein Fox Rage / Fish-skill GER Shimano 76.0 66.0 61.0 203.0
26 38 Elias Jaaskelainen-Mika Vornanen Mercury FIN Rapala 68.0 66.0 65.0 199.0
27 10 Arnaud Briere-Laurent Vrignaud Rapala FRA Rapala 62.0 45.0 46.0 41.0 194.0
28 32 Roman Konopitzky-Rene Himmelbauer Harreither AUS Shimano 64.0 46.0 42.0 34.0 186.0
29 41 Rob Luchies-Adrie Linden v/d NED Raymarine 56.0 54.0 52.0 162.0
30 12 Alexander Katkov-Andrey Donskov Rapala RUS Raymarine 40.0 116.0 156.0
31 4 Lucian Constantin-Cristian Rizea ROM Rapala 57.0 51.0 43.0 151.0
32 49 Stephen Collett-Chris Leibbrandt Lure Fanatics ENG Raymarine 38.0 109.0 147.0
33 9 Mathias Holgersson-Kris Broeckx Rapala SW Shimano 46.0 41.0 57.0 144.0
34 15 Dustin Schone-Jurgen Haese Shimano GER Rapala 50.0 49.0 45.0 144.0
35 45 Marian Bogdan Popa-Constantin Claudiu Tofan ROM Rapala 47.0 46.0 46.0 139.0
36 6 Bert Degrave-Ludovic Arnaert BEL Rapala 77.0 61.0 138.0
37 22 Gary Palmer-John Cheyene Reuben Heaton ENG Raymarine 47.0 44.0 42.0 133.0
38 34 Robert Berlioux-Gregory Dubois Sensas FRA Rapala 65.0 64.0 129.0
39 11 Franz Bodum-Morten Beck Nielsen Rapala DEN Shimano 62.0 31.0 93.0
40 48 Ralph De Kock-Rocky Van Duijvenvoorde www.biwaa.com NED Raymarine 46.0 43.0 89.0
41 3 Dorian Dubovoi-Ovidiu Ristivan ROM Rapala 46.0 43.0 89.0
42 21 Rob Kraaijeveld-Frank Schoovers Reuben Heaton NED Raymarine 80.0 80.0
43 46 Jan Rolff-Marcel Sekreve NED Shimano 42.0 36.0 78.0
44 51 Robbie Smeets-Bart Mylle Mercury BEL Shimano 70.0 70.0
45 16 Herman Schuurman-Jan Boomsma Shimano LUX Shimano 57.0 57.0
46 18 Markus Brill-Gerrit Broders Shimano GER Rapala 48.0 48.0
47 26 Helmut Schoddel-Mathias Trapp Nitro GER Rapala 42.0 42.0

ZONE WINNERS DAY 1
# Teamnr Names Sponsor Country Zone Total
1 25 Christian Biereth-Thomas Bohringer Nitro GER Rapala 318.0
2 5 Luc Coppens-Jeremy Staverman BEL Shimano 398.0
3 3 Dorian Dubovoi-Ovidiu Ristivan ROM Raymarine 429.0

BIG FISH DAY 1
# Teamnr Names Sponsor Country Zone Species Length
1 40 Eugene Vanhaute-Philippe Neuville Mercury BEL Shimano Zander 88.0
2 27 Soren Panse-Florian Berger Nitro GER Rapala Perch 51.0
3 25 Christian Biereth-Thomas Bohringer Nitro GER Rapala Perch 51.0
4 44 Ryamond Brederoo-John Knaap NED Raymarine Pike 108.0

STANDINGS DAY 1
# Teamnr Names Sponsor Country Section Zander1 Zander2 Zander3 Perch1 Perch2 Perch3 Pike Total
1 3 Dorian Dubovoi-Ovidiu Ristivan ROM Raymarine 79.0 60.0 59.0 45.0 44.0 42.0 100.0 429.0
2 5 Luc Coppens-Jeremy Staverman BEL Shimano 74.0 67.0 51.0 49.0 46.0 45.0 66.0 398.0
3 19 Larysa Switlyk-Patrick Crawford Livingston Lures USA Raymarine 61.0 44.0 42.0 48.0 45.0 45.0 97.0 382.0
4 10 Arnaud Briere-Laurent Vrignaud Rapala FRA Raymarine 62.0 58.0 54.0 38.0 34.0 107.0 353.0
5 28 Gregor Pauly-Rene Lehrheuer Nitro GER Raymarine 58.0 54.0 54.0 47.0 43.0 40.0 53.0 349.0
6 25 Christian Biereth-Thomas Bohringer Nitro GER Rapala 68.0 68.0 62.0 51.0 37.0 32.0 318.0
7 50 Evaldas Skablauskas-Ivan Vanpraet LIT Raymarine 61.0 53.0 52.0 46.0 36.0 33.0 281.0
8 26 Helmut Schoddel-Mathias Trapp Nitro GER Raymarine 69.0 56.0 46.0 38.0 34.0 34.0 277.0
9 13 Markku Tiusanen-Antti Anttila Rapala FIN Rapala 64.0 50.0 48.0 46.0 62.0 270.0
10 24 Hendrik-Jan Verheij-Volkmar Strikkers Raymarine NED Raymarine 63.0 62.0 62.0 43.0 36.0 266.0
11 30 Frederic Jullian-Sven Vervloesem Sensas FRA Shimano 54.0 53.0 40.0 105.0 252.0
12 36 Thijs Koopmans-Junior Boerhave Cafe de Vrienden Live NED Raymarine 59.0 47.0 45.0 34.0 64.0 249.0
13 17 Wim van de Velde-Chris Bloemert Shimano BEL Shimano 52.0 42.0 46.0 43.0 60.0 243.0
14 15 Dustin Schone-Jurgen Haese Shimano GER Raymarine 74.0 61.0 59.0 41.0 235.0
15 42 Ralf Klement-Markus Kleen Elchinger Angelcenter GER Shimano 67.0 62.0 56.0 42.0 227.0
16 27 Soren Panse-Florian Berger Nitro GER Rapala 51.0 49.0 45.0 78.0 223.0
17 51 Robbie Smeets-Bart Mylle Mercury BEL Rapala 62.0 62.0 54.0 44.0 222.0
18 4 Lucian Constantin-Cristian Rizea ROM Raymarine 63.0 46.0 48.0 65.0 222.0
19 34 Robert Berlioux-Gregory Dubois Sensas FRA Raymarine 63.0 62.0 57.0 35.0 217.0
20 37 Jean-Marc Brison-Johnny Kindt Mercury BEL Raymarine 48.0 46.0 44.0 71.0 209.0
21 47 Thomas Engert-Marc Ptacovsky Sensas GER Shimano 66.0 57.0 51.0 30.0 204.0
22 45 Marian Bogdan Popa-Constantin Claudiu Tofan ROM Raymarine 46.0 45.0 45.0 67.0 203.0
23 21 Rob Kraaijeveld-Frank Schoovers Reuben Heaton NED Shimano 44.0 34.0 34.0 62.0 174.0
24 8 Erwin Markwat-Bart van de Walle www.biwaa.com NED Rapala 60.0 94.0 154.0
25 14 Jan Porter-Willem Stolk Shimano ENG Rapala 71.0 46.0 35.0 152.0
26 16 Herman Schuurman-Jan Boomsma Shimano LUX Rapala 50.0 49.0 45.0 144.0
27 44 Ryamond Brederoo-John Knaap NED Raymarine 34.0 108.0 142.0
28 29 Dietmar Isaiasch-Carmen Klein Fox Rage / Fish-skill GER Rapala 47.0 47.0 45.0 139.0
29 43 Jelle de Jong-Jaap de Jong NED Rapala 64.0 71.0 135.0
30 23 Tjeerd Van der Ploeg-Henk Tuinenga Navionics NED Rapala 48.0 47.0 37.0 132.0
31 2 Wim van Vliet -Arno van Vliet Dragon Predator Tackle NED Rapala 66.0 58.0 124.0
32 18 Markus Brill-Gerrit Broders Shimano GER Raymarine 61.0 57.0 118.0
33 49 Stephen Collett-Chris Leibbrandt Lure Fanatics ENG Shimano 63.0 41.0 104.0
34 39 Christophe Huwarts-Jimmy Pletinckx Mercury FRA Shimano 60.0 43.0 103.0
35 35 Chris Boxberger-Marc Hoeben Citta Romana BEL Shimano 36.0 67.0 103.0
36 1 Mark Tigchelaar-Arnold Bilijam NED Shimano 56.0 43.0 99.0
37 40 Eugene Vanhaute-Philippe Neuville Mercury BEL Shimano 88.0 88.0
38 11 Franz Bodum-Morten Beck Nielsen Rapala DEN Rapala 88.0 88.0
39 38 Elias Jaaskelainen-Mika Vornanen Mercury FIN Raymarine 87.0 87.0
40 31 Erik Westerhof-Willem Wigboldus Citta Romana NED Rapala 67.0 67.0
41 33 Michel Huigevoort-Marcel Asbroek Beet Rovers NED Shimano 65.0 65.0
42 12 Alexander Katkov-Andrey Donskov Rapala RUS Shimano 58.0 58.0
43 22 Gary Palmer-John Cheyene Reuben Heaton ENG Shimano 44.0 44.0
44 20 Martin Mook-Ronald Wallrabe Bass Boat GER Rapala 41.0 41.0
45 48 Ralph De Kock-Rocky Van Duijvenvoorde www.biwaa.com NED Shimano 30.0 30.0